Popularne wątki w tym miesiącu Kategoria Odwiedzin
Wyniki ankiety - seriale do działu TOP5 TOP5
Seriale, które nie powinny zostać skasowane Forum ogólne
Endometrioza bóle Off-topic 68
Dieta ketogeniczna i tłuszcze Off-topic 21
Elektrostymulacja w Rzeszowei Off-topic 20

Monitor LCD - zwykły czy panoramiczny ? » Off-topic » O nas, inne & off-topic • seriale forumtv.pl

Pomoc ze sprzętem komputerowym, oprogramowaniem oraz tematy związane z grami.

<<

tymek

Avatar użytkownika

Użytkownik

Posty: 36

Lokalizacja: z nienacka

Postdodano 14 gru 2006, o 20:34

Monitor LCD - zwykły czy panoramiczny ?

Cześć!
Mam dyleamt... kupuje niedługo nowego kompa... mam przy jednym LCD 19" normalny i zastanawiam sie czy do tego drugiego nie kupić LCD 19" ale panoramiczny... napewno filmy na nim beda lepiej wyglądać.. bedzie sie lepiej ogladało.. ale, jak z grami ? Gry beda normalnie chodzic ? czy tylko te nowsze co maja rozdziałke dostosowana do panoramicznych monitorow?
ps. pytanie do posiadaczy monitorow panoramicznych.. jak wam sie gra na takich monitorach? i napiszcie swoja opinie na ich temat...

tutaj przykładowe monitorki ktore bym brał do nowego kompa:

panoramiczny19":

Obrazek

FSC Fujitsu Siemens SCALEOVIEW W19-1 - 219,90 €

inny panoramiczny19":

Obrazek

Hyundai ImageQuest X91W - 239,90 €

--------------------

Obrazek

FSC Fujitsu Siemens SCALEOVIEW H19-1W - 289,90 €


zwykły19":

Obrazek

Philips 190S6FG - 219,90 €

inny zwykły19"(ten jest ładny) :

Obrazek

LG Electronics L1960TQ -319,90 €
Obrazek
Obrazek
<<

Taifun

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 2211

Ulubiony serial:
Game of Thrones

Postdodano 14 gru 2006, o 22:44


mam taki sam dylemat ale wacham się między LCD a CRT z płaskim kineskopem.
Wiem, że LCD sącieńsze i bajeranckie ale źle oddają kolory.
@tymek:
przy panoramicznym ten pasek czarny na górze i dole będzie mniejszy podczas ogladania.
Ja bym brał najtańszego bo i tak nie jesteś grafikiem a 8 ms styknie do gier.


@ wracając do mnie
czy lcd są zdrowsze dla oczu?
Obrazek
<<

KaruzeL

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 524

Postdodano 14 gru 2006, o 22:58


tymek, nie ma różnicy w grach po prostu obetnie Ci na bokach obraz, tzn będą dwa pasy czarne i nic więcej, te które nie mają dostosowanej rozdziałki to panoramy.

Taifun, LCD nie wypala oczu tak jak robi to CRT, a kolory to może kiedyś teraz to jest niezauważalne.
Ostatnio edytowano 14 gru 2006, o 22:59 przez KaruzeL, łącznie edytowano 1 raz
<<

Finarfin

Użytkownik

Posty: 69

Postdodano 14 gru 2006, o 22:58


tymek napisał(a):czy lcd są zdrowsze dla oczu?


Nie odbijają promieniowa = zdrowsze.

Co do paneli lcd, to raczej nie robiłbym rozróżnienia na panoramiczne/normalne, bo to raczej mały szczegół, a raczej na rodzaj matrycy na jakiej one są.

Większość jest oparta o matryce TN. Szybkie, tanie...ale kolory na niej wyglądają dość słabo. Nie ma czarnego, reszta to mieszanki. Matryca PVA - wolniejsza, ale kolory idealnie wyglądające.

Polecam zajrzeć na stronę i na forum mva.pl -> tam wszystko o monitorach :)

Mój typ -> 17" Samsung 770P - wszystkim polecam, bo to bajer :P
<<

Taifun

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 2211

Ulubiony serial:
Game of Thrones

Postdodano 14 gru 2006, o 23:03


a są jakieś CRT zdrowe dla oczu?
Za 700-800 zł. jaki najlepszy kupić monitor 19' ? ewentualnie 17' z lepszą matrycą...?
Obrazek
<<

sufer

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 975

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 14 gru 2006, o 23:22


Ja mam BENQ`a FP72G+D i bardzo sobie go cenię, dobre kolory, szybka matryca, pivot, DVI. kupiłem go rok temu i nie miałem z nim nigdy żadnych problemów.

Finarfin napisał(a):Matryca PVA - wolniejsza, ale kolory idealnie wyglądające

Matryce PVA nie są teraz już takie wolne - nawet 4 ms.

A tak naprawdę ciężko zauważyć smużenie na 16 ms, 12 to nic nie widać, a na 8 ms to nie ma szans żebyś zobaczył.

Taifun napisał(a):a są jakieś CRT zdrowe dla oczu?

zależy co oznacza zdrowe ...

Co do dylematu ja zastanawiem sie czy nie załatwiś sobie jakiegoś panoramicznego, takiego 20 cali.
<<

Taifun

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 2211

Ulubiony serial:
Game of Thrones

Postdodano 14 gru 2006, o 23:34


zdrowe czyli takie same dla zdrowia jak lcd lub lepsze
Obrazek
<<

tymek

Avatar użytkownika

Użytkownik

Posty: 36

Lokalizacja: z nienacka

Postdodano 14 gru 2006, o 23:44


Tajfun napisał(a):a są jakieś CRT zdrowe dla oczu?


zadne monitory nie sązdrowe dla oczu ;) jedynie lcd mogo być MNIEJ SZODLIWE ;P

co do monitorkow ten ostatni LG mi sie podoba.. ale czyLG to dobra firma jesli chodzi o monitory ? teraz mam LCD 19" Fujitsu i jestem zadowolony. hmm no nie wiem qrde czy brac ten panoramiczny czy nie :( no w pokoju to zastąpił by mi napewno telewizorek ale z tymi grami neiwiem :( z tego co tu przeczytałem to stare gry nie obsługujące rozdziałki z panoramiczego monitorka bede nieciekawie wygladac.. znacyz te pasy po bokach beda... aha a czy w nowszych gierkach jesli chodzi o rozdziałke to czy zeby gierki chodziły dobrze to wymagany jest jakis "lepszy" sprzęt? chodzi o to ze np. w 1280x1024 gierki chodza normalnie a w wiekszej 1600x1200 juz jest mniej klatek.. o to michodzi...
a jakie jest wasze zdanie ? jakbyscie mieli wybierac miedzy LCD 19" panoramicznym a normalnym ?
Obrazek
Obrazek
<<

scrobi

Użytkownik

Posty: 13

Postdodano 19 gru 2006, o 16:24


Jak do gier to lepszy jest crt oczywiście jakiś nowszy, ale lepiej kupić lcd chociażby dla szpanu :cool:
<<

KaruzeL

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 524

Postdodano 19 gru 2006, o 16:48


I kolejna wypowiedź sprzed dwóch lat teraz przy szybkich matrycach, Twoja gałka oczna nie zauważy różnicy miedzy lcd, a crt - przestrzeń dostępna na biurku zwiększy się nagle dwukrotnie po wymienię na lcd.
<<

sufer

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 975

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 19 gru 2006, o 17:28


scrobi, skąd masz takie informacje :D he he zgadzam się z KaruzeL, zresztą napisałem powyżej że smużenie trudno zauważyć już przy 16 ms a przy 12 to chyba niemożliwe. Tymczasem większość sprzedawanych obecnie matryc ma czasy 8ms i mniej
<<

Finarfin

Użytkownik

Posty: 69

Postdodano 21 gru 2006, o 02:16


Mój monitor ma czas reakcji 8ms podany według producenta. I jak gram w fife, albo oglądam mecze, to przy dynamicznych uderzeniach, kiedy to obraz bardzo szybko się przemieszcza widzę smużenie - gałka oczna, gałce ocznej nierówna, ale co widzę to widzę :)

Każdy musi sam to wypróbować :)
<<

sufer

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 975

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 22 gru 2006, o 15:34


Finarfin, to masz kipską matrycę albo odświeżanie monitora ustawione na bardzo małą wartość. Ja też mam LCD 8ms i nigdy nie zauważyłem takiego efektu, a LCD mam już przeszło rok.
<<

Finarfin

Użytkownik

Posty: 69

Postdodano 22 gru 2006, o 17:37


sufer napisał(a):Finarfin, to masz kipską matrycę albo odświeżanie monitora ustawione na bardzo małą wartość. Ja też mam LCD 8ms i nigdy nie zauważyłem takiego efektu, a LCD mam już przeszło rok.

Matryca TN, odświeżanie standardowe dla LCD.

Tutaj raczej wchodzi w przetwarzanie obrazu przez gałkę oczną - jak widać moja szybciej takie drobnostki zauważa :)

Ale nie aby to jakoś specjalnie przeszkadzało - po prostu jest :)
<<

sufer

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 975

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 22 gru 2006, o 18:36


8 ms = 125 powtórzeń na sekunde przy przejściu od bieli do czerni lub w trybie grey to grey załużmy że kolory wywołuje z połową tej prędkości to daje nam 62 powtórzenia na sekundę. Jesli masz oko które jest wstanie uchwycić takie szybkie zmiany to jak ty oglądasz filmy które średnio mają 25 fps czyli ponad dwa razy mniej :-)
<<

dawidg

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 178

Lokalizacja: Bieruń

Postdodano 22 gru 2006, o 22:29


jestem szczesliwym posiadaczem monitora lcd, 19", panorama. gra sie dobrze, jedynie obraz jest minimalnie rozciagniety, ale po 15 minutach gry o tym zapominasz. zo to jezeli pracujesz z aplikacjami typu przegladarka, edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, to panoramiczyny monitor to super sprawa. okienka maja wiecej miejsca i nie zaslaniaja siebie nawzajem. a jezeli monitor mozesz obrocic o 90 stopni, to juz jest dopiero zajefajnie.

EDIT:
dodam jeszcze, ze w fps-y sie dobrze gra i fakt, ze monitor jest panoramiczny nie przeszkadza
<<

sufer

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 975

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 23 gru 2006, o 00:03


no piviot to super sprawa szczególnie jak czytasz jakiegoś e-booka na kompie lub piszesz czos dłuższego w wordzie
<<

tymek

Avatar użytkownika

Użytkownik

Posty: 36

Lokalizacja: z nienacka

Postdodano 23 gru 2006, o 10:32

oki czyli gry wygladaja dobrze spoko, ale co ze starszymi grami ? grasz w jakies starsze ? co z nimi jesli nie obsługuja rozdziałki z panoramy ?
A.. i jaki masz sprzet i w jakie gry grasz? bo słyszałem ze zeby grac na panorami trzeba miec lepszy sprzet bo rozdziałka jest wieksza niz na zwykłym... jak z tym jest ?

ps.
co do smuzenia.. lool wy tu mowice o 25 fps... ja ogladałem anime... ktore miało 119fps !! i zadnego smurzenia nie miałem ! nie mapetam ale ma malbo 8ms albo 4 ms
Obrazek
Obrazek
Następna strona

Link: BBcode: Link: HTML:

Powrót do Komputery, elektronika, gry



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

Grupy społecznościowe

lastfm forumtv

Reklama

ForumTV.pl to największe w Polsce forum ogólnoserialowe dla produkcji zagranicznych. Najwięcej seriali na naszym forum pochodzi z USA, ale nie brak także kanadyjskich czy francuskich produkcji. Podział na kategorie takie jak seriale fantasy, kryminalne, a także coraz częściej poszukiwane: seriale komediowe oraz historyczne zapewnia odnalezienie konkretnego serialu. Również użytkownicy forum przyjdą z pomocą, jeśli szukamy serialu z okresu dzieciństwa, a także zapomnianych produkcji.
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2010, 2011, 2012, 2013 phpBB Group.
Partnerami serwisu są: najlepsze zespoły weselne (Baza najlepszych zespołów weselnych) #
polecane wątki: Aktor Jensen Ackles z serialu Supernatural - koniec świata jest bliski... Hugh Laurie w znakomitej roli dr house. Wybitny aktor Michael C. Hall w roli seryjnego zabójcy - serial Dexter.