Popularne wątki w tym miesiącu Kategoria Odwiedzin
Wyniki ankiety - seriale do działu TOP5 TOP5
Seriale, które nie powinny zostać skasowane Forum ogólne
Endometrioza bóle Off-topic 68
Dieta ketogeniczna i tłuszcze Off-topic 21
Elektrostymulacja w Rzeszowei Off-topic 20

Zamknięcie "Napisy.org" » Off-topic » O nas, inne & off-topic • seriale forumtv.pl

Najnowsze informacje o tym co się dzieje w Polsce i na świecie

<<

Cya

Przyjaciel forum

Posty: 1126

Lokalizacja: Święty gród lub DC

Postdodano 17 maja 2007, o 14:39

Zamknięcie "Napisy.org"

Policja zatrzymała 9 osób, które zamieszczały tłumaczenia filmów w serwisie Napisy.org
mar, asz, PAP
2007-05-17, ostatnia aktualizacja 2007-05-17 14:24
Policjanci zatrzymali dziewięć osób, które tłumaczyły dialogi z filmów i potem nielegalnie zamieszczały je na znanym portalu internetowym. Zamknięto stronę, z której można było je ściągać. Jak dowiedział się portal Gazeta.pl, chodzi o popularny serwis Napisy.org.
- Polscy funkcjonariusze współpracowali w tej sprawie z niemieckimi kolegami i Fundacją Ochrony Twórczości Audiowizualnej - powiedział Zbigniew Urbański z Komendy Głównej Policji.

- Strona polska znajdowała się na niemieckim serwerze - wyjaśnił. Zatrzymani to w większości osoby tłumaczące - "wpadli" na Śląsku, Podlasiu, w Krakowie i Szczecinie. Wśród nich jest też administrator strony internetowej z Zabrza. Grozi im do 2 lat więzienia. - Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania - dodał Urbański.



Ilość uzytkowników serwisów z napisami (dane wg PBI za luty 2007)

strona ilość czytelników
http://www.napisy.org 681 tys. realnych uzytkowników
http://www.napisy.info 361 tys. realnych uzytkowników
http://www.napisy.o0o.pl 86 tys. realnych uzytkowników
http://www.napisy.biz 38 tys. realnych uzytkowników
http://www.napisy.com 71 tys. realnych uzytkownikó


źródło: gazeta.pl
<<

HeroSHI

Postdodano 17 maja 2007, o 16:06


ups... :]

Naprawde. bezkułwadziejnie. :?

[ ;D znalazłam ten post w chwili kiedy próbowało mi się wgrać napisy.org]
Ostatnio edytowano 17 maja 2007, o 16:21 przez HeroSHI, łącznie edytowano 2 razy
<<

pietras01

Użytkownik

Posty: 37

Postdodano 17 maja 2007, o 16:18


no to co sie dzieje w tym kraju przechodzic zaczyna ludzkie pojęcie...
<<

Taifun

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 2211

Ulubiony serial:
Game of Thrones

Postdodano 17 maja 2007, o 16:24


Odpowiedź przedstawicieli serwisu Napisy.org

Przedstawiciele serwisu Napisy.org skontaktowali się z nami i nieco skorygowali informacje podawane wcześniej przez policję. Oto co w e-mailu dla Dziennika Internautów napisał Krzysztof 'rotorek' Czerepak, administrator serwisu Napisy.org.

Owszem, wczoraj miały miejsce naloty na kilka osób. Osobiście wiem o 6 osobach (nie o 9 jak napisano), dwójka administratorów, trójka moderatorów oraz jedna tłumaczka, ciężko mi powiedzieć czy było więcej nalotów.

Wszystkie naloty miały miejsce o 6 rano. Nie wiemy skąd wytypowali osoby do nalotu, dane osobowe żadnego użytkownika nie są dostępne publicznie.

Pan Urbański (rzecznik policji - red.) do informacji podał tak naprawdę kilka kłamstw, które pewnie mają ukazać jaką to "brawurową" akcję przeprowadzono.

(...)

Co do przyszłości serwisu, to ciężko mi na daną chwilę cokolwiek powiedzieć, ponieważ nie mogłem się jeszcze skontaktować z kolegą, któremu zabrano telefon (widocznie policja i na nim zamierza coś znaleźć ;))

Osobiście chciałbym usłyszeć opinię prawnika co do tego zajścia i zwrócić uwagę wielu osób, że duża ilość amatorskich tłumaczeń ukazuje się prędzej, niż te "profesjonalne" (które często są dużo gorsze od naszych). Niech też Ci "profesjonalni" tłumacze się przyznają do tego, że wykorzystują amatorską pracę innych (czego nikt nie nazywa łamaniem prawa).

Poza tym tłumacze nie zarabiali na swoich pracach.

W kolejnym e-mailu Pan Krzysztof dodał:

Nie wiem skąd macie informacje o 2000 płyt - zakładam, że to kolejne kłamstwo policji.

U dwójki zatrzymanych administratorów były laptopy z całkowicie legalnym oprogramowaniem, w tym u koleżanki laptop firmowy.
Obrazek
<<

tlen.exe

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 3265

Postdodano 17 maja 2007, o 16:45


Ciekawe jakiem im zarzuty zostaną postawione...
Taifun napisał(a):U dwójki zatrzymanych administratorów były laptopy z całkowicie legalnym oprogramowaniem, w tym u koleżanki laptop firmowy.


No to ciekawe co teraz z nimi będzie.
We Are The World haiti
<<

Taifun

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 2211

Ulubiony serial:
Game of Thrones

Postdodano 17 maja 2007, o 16:48


to jest ich wersja a Policja ma swoją wersje nie wiadomo jeszcze do końca jak to jest.
Trzeba oglądać dzisiaj Wydarzenia w Polsacie.
Obrazek
<<

aja

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 1106

Postdodano 17 maja 2007, o 18:43


ŻENADA! Jestem ciekawa jakie zarzuty im postawią :? Generalnie rozumiem jakby tu chodziło o filmy nielegalne, ale NAPISY? Niedługo dobiorą się do serialowo :P
ZQKB
Come on girl, one last time
let me know you're still alive!

icon by mal_contentum
<<

Paulina

Avatar użytkownika

Ekspert

Posty: 1773

Ulubiony serial:
Twin Peaks

Postdodano 17 maja 2007, o 19:04


aja napisał(a):Niedługo dobiorą się do serialowo :P


Bo jeszcze wykraczesz. :P
Ostatnio edytowano 18 maja 2007, o 15:48 przez Paulina, łącznie edytowano 1 raz
<<

kanon

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 205

Lokalizacja: Toruń

Postdodano 17 maja 2007, o 19:09


Paulina napisał(a):wykrakasz


*wykraczesz

przecież napisy są legalne a filmy nie no ale ...
mam nadzieję że powstanie jakaś nowa strona
z napisami na poziomie napisy.org
<<

aja

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 1106

Postdodano 17 maja 2007, o 20:32


No więc poczytałam troche, i nielegalne nie jest samo tłumaczenie (bo tłumaczyc to sobie można do woli), ale udostępnianie go. Czyli złamali prawa autorskie do dialogów. Moim zdaniem to bezsens bo co komu po samych napisach jeśli wyjdziemy z założenia, że filmów nie ściągamy nielegalnie. Na takiej samej zasadzie powinni zamknąć wszystkie strony, na których są tłumaczenia piosenek :/

A btw., wie ktoś może, czy podawanie linków do stron takich jak rapidshare (ale nie znajdujących sie na naszym serwerze), jakie my mamy w serialach do pobrania jest niegodne z jakąs ustawą? Bo co np. w przypadku, w którym stacja umożliwia pobieranie serialu albo jest on dostępny na tv.com?
ZQKB
Come on girl, one last time
let me know you're still alive!

icon by mal_contentum
<<

Taifun

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 2211

Ulubiony serial:
Game of Thrones

Postdodano 17 maja 2007, o 20:34


jesteśmy legalni a jakby co to zwalę całą winę na Cya bo jest/będzie w USA :D
Obrazek
<<

Guśka

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 456

Lokalizacja: Łódź

Postdodano 17 maja 2007, o 22:37


kanon napisał(a):mam nadzieję że powstanie jakaś nowa strona
z napisami na poziomie napisy.org


Mogę polecić http://www.napiprojekt.pl/ jest tam program który sam ściąga napisy do zaznaczonego filmu/serialu.Bardzo przydatne i pomocne.POLECAM :D
A co do Napisy.org to bardzo mnie ten fakt zasmucił i zaskoczył.Jak dla mnie policja powinna zająć się większymi i gorszymi przestępstwami niż podawanie napisów do filmów.Jak dla mnie chcieli pokazać że Policja może wszystko zrobić i do wszystkich się dobrać.Tak nie powinno być :o
Jak feniks z popiołu wstanę Odrodzę się By wnieść w twoje życie zamęt......
Obrazek
Obrazek
http://zibi.blogabet.com/
<<

alvaro

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 207

Lokalizacja: Ulan Bator

tlen:
alvaro_1987

gadu:
3868267

Postdodano 18 maja 2007, o 00:56


aja napisał(a):No więc poczytałam troche, i nielegalne nie jest samo tłumaczenie (bo tłumaczyc to sobie można do woli), ale udostępnianie go. Czyli złamali prawa autorskie do dialogów. Moim zdaniem to bezsens bo co komu po samych napisach jeśli wyjdziemy z założenia, że filmów nie ściągamy nielegalnie. Na takiej samej zasadzie powinni zamknąć wszystkie strony, na których są tłumaczenia piosenek

To nie dokońca tak. Z jednej strony tłumaczenie i publikowanie swoich prac nie jest niezgodne z prawem, z drugiej natomiast jest tak jak piszesz wyystępuje łamanie prawa autorskiego do dialogów.
Z tego wszystkiego wynika jedno. Polskie prawo w kwestii wszelkich praw autorskich czy to film, muzyka, gry itd. jest tak niejednoznaczne, że każdy może sobie je regulować praktycznie dowolnie...

uzupełnienie tego co podał Cya:
Twórcy strony napisy.org - najpopularniejszej polskiej strony z tłumaczeniami filmów - zatrzymani

Policjanci zatrzymali dziewięć osób. Ośmiu tłumaczy i administratora strony - mówi Zbigniew Urbański z KGP. Policja zarzuca im, że tłumaczyli dialogi z filmów i nielegalnie zamieszczali je na znanym portalu internetowym. Zamknięto stronę, z której można było ściągać napisy. Jak dowiedział się portal Gazeta.pl, chodzi o popularny serwis Napisy.org.

To była najpopularniejsza strona z tłumaczeniami dialogów filmowych. Pozwalała setkom tysięcy użytkowników miesięcznie oglądać obcojęzyczne filmy z polskimi napisami. Żeby obejrzeć na komputerze film nie znając obcych języków, wystarczy ściągnąć z sieci film i tłumaczenie. Jest kilkanaście popularnych playerów, które same połączą film z napisami.

Akcja wymierzona przeciwko osobom rozpowszechniającym tłumaczenia do filmów była koordynowana przez Komendę Główną Policji. - Polscy funkcjonariusze współpracowali z niemieckimi kolegami i Fundacją Ochrony Twórczości Audiowizualnej, bo polska strona znajdowała się na niemieckim serwerze - powiedział Zbigniew Urbański rzecznik KGP.

- Zatrzymani to w większości osoby tłumaczące - "wpadli" na Śląsku, Podlasiu, w Krakowie i Szczecinie. Wśród nich jest też administrator strony internetowej z Zabrza. - dodał rzecznik Policji.

Zgodnie z polskim prawem, ktoś, kto tłumaczy listę dialogową filmu musi mieć zgodę właściciela praw autorskich na rozpowszechnianie takiego tłumaczenia. Tłumacze z Napisy.org takiej zgody nie mieli. Dotąd jednak nie przedstawiono im zarzutów.

Niemniej Urbański mówi: - Grozi im do 2 lat więzienia. - Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Andrzej Gąska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach powiedział, że zatrzymując podejrzanych policjanci opierali się na art. 116 Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych. Nie jest jednak jasne, na którym punkcie tego art. się opierali.

Kiedy Dziennik Internautów, powołując się na policyjne informacje podał na swoim serwisie, że w mieszkaniach podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli komputery stacjonarne i laptopy z nielegalnym oprogramowaniem oraz prawie 2000 płyt z pirackimi filmami oraz że policja ustala, czy za tłumaczenia ich autorzy otrzymywali pieniądze, do tego serwisu przysłał maila Krzysztof Czerepak, oburzony na działania policji administrator Napisy.org.

Co na to Napisy.org

Administrator serwisu Napisy.org Krzysztof 'rotorek' Czerepak dla Dziennika Internautów

- Wczoraj miały miejsce naloty na kilka osób. Osobiście wiem o 6 osobach (nie o 9 jak napisano), dwójka administratorów, trójka moderatorów oraz jedna tłumaczka, ciężko mi powiedzieć czy było więcej nalotów.Wszystkie naloty miały miejsce o 6 rano. Nie wiemy skąd wytypowali osoby do nalotu, dane osobowe żadnego użytkownika nie są dostępne publicznie.

Pan Urbański do informacji podał tak naprawdę kilka kłamstw, które pewnie mają ukazać jaką to "brawurową" akcję przeprowadzono.

Co do przyszłości serwisu, to ciężko mi na daną chwilę cokolwiek powiedzieć, ponieważ nie mogłem się jeszcze skontaktować z kolegą, któremu zabrano telefon.

Osobiście chciałbym usłyszeć opinię prawnika co do tego zajścia i zwrócić uwagę wielu osób, że duża ilość amatorskich tłumaczeń ukazuje się prędzej, niż te "profesjonalne" (które często są dużo gorsze od naszych). Niech też Ci "profesjonalni" tłumacze się przyznają do tego, że wykorzystują amatorską pracę innych (czego nikt nie nazywa łamaniem prawa).

Poza tym tłumacze nie zarabiali na swoich pracach. Nie wiem skąd informacje o 2000 płyt (zarekwirowanych w mieszkaniach zatrzymanych - red)- zakładam, że to kolejne kłamstwo policji. U dwójki zatrzymanych administratorów były laptopy z całkowicie legalnym oprogramowaniem, w tym u koleżanki laptop firmowy.

Gutek Film przestraszony

Nie są to pierwsze problemy Napisy.org. W zeszłym roku serwis ten wraz ze stroną Napisy.info stał się celem ataków dystrybutora Gutek Film.Wtedy jednak po krótkiej przerwie serwis wrócił do sieci.

Jednak dziś, po zatrzymaniu ekipy Napisy.org, Jakub Duszyński z firmy Gutek film powiedział w rozmowie z gazeta.pl:

- Jestem bardzo zaskoczony decyzją o zatrzymaniu internautów. Nie znam szczegółów tej sprawy, ale nawet walcząc z tego typu piractwem, nie wyobrażałem sobie nigdy, że będzie to rozwiązywane w taki sposób.

- Przestraszyłem się jako człowiek. To nie jest metoda, którą tę kwestię trzeba rozwiązywać. Trochę mnie zmroziło, że ktoś, kto kocha jakiś film i go przetłumaczy, może trafić do aresztu - dodał przedstawiciel Gutek Film.

Co z innymi stronami z napisami do filmów?

Na razie kilka stron zniknęło np.: Kinomania.org, napisy.info, napisy24.pl. Ale inne spokojnie działają. Napisy można znaleźć na przykład na: napisy-do-filmow.pl; napiprojekt.pl; czy divxcity.pl. Czy mogą spokojnie działać? Z jednej strony tak, bo jak tłumaczy Gazecie.pl Zbigniew Urbański z KGP naruszenie praw autorskich jest ścigane z oskarżenia prywatnego. Policja zaczyna działać gdy właściciel praw autorskich złoży zawiadomienie o przestępstwie.

Tyle, że w przypadku strony Napisy.org, wcale tak nie było. Jak powiedział Gazecie.pl podinsp. Andrzej Gąska z katowickiej policji, strona ta została namierzona przez samych policjantów, dzięki monitoringowi internetu. To oni powiadomili Fundację Ochrony Twórczości Audiowizualnej, która potwierdziła, że dochodzi do łamania praw autorskich. No i doszło do zatrzymań.

Prawnik: nie ma jasnych regulacji

Sprawa nie jest oczywista. Jeśli tłumaczymy film i przygotowujemy do niego napisy, to dokonujemy tzw. opracowania cudzego utworu. Opracowanie wymaga zgody twórcy utworu, więc powszechnie uważa się, że bez zgody twórców przygotowywanie napisów narusza prawa autorskie - komentuje Tomasz Ejtminowicz, radaca prawny Gazeta.pl. - Z drugiej strony istnieje w prawie autorskim instytucja tzw. dozwolonego użytku prywatnego, który oznacza, że do celów prywatnych można utwór wykorzystywać samodzielnie bez pytania twórcy o zgodę. Czy prywatna strona internetowa, na której ktoś tłumaczy ulubiony film na zasadzie non profit mieści się w granicach takiego użytku? Opinie są podzielone.

Internet ze swej istoty zakłada powszechną swobodę komunikowania się osób prywatnych. Przy takim założeniu tworzenie własnych stron z napisami może się mieścić w granicach dozwolonego użytku prywatnego.

Cały problem polega na tym, że wymiana dzieł w sieci nie doczekała się jasnych regulacji prawnych, a ustawy nie nadążają za rozwojem internetu. Interesy twórców powinny być zabezpieczane w inny sposób niż poprzez wsadzanie ludzi do więzienia.


aja napisał(a):A btw., wie ktoś może, czy podawanie linków do stron takich jak rapidshare (ale nie znajdujących sie na naszym serwerze), jakie my mamy w serialach do pobrania jest niegodne z jakąs ustawą?

Plik nie znajduje się na naszym serwerze więc nic nam do tego, Rapidshare też nie bierze tego na siebie bo oni plik tylko "przechowuja", a w regulaminie maja pkt. że nie wolno wrzucać takich i takich rzeczy. W teorii wina spada na tego co uploadował a jak jest w praktyce, znowu kwestia interpretacji...
<<

Finarfin

Użytkownik

Posty: 69

Postdodano 18 maja 2007, o 06:36


Jednym słowem paranoja...bo prawda jest taka, że w ameryce jest wiele dialogów tlumaczonych na łapu-capu przez amatorów i nikt za to nie idzie do paki. Jedno jest pewne: to jest bezczelność.

Dobrze, że strona hataku istnieje, to przynajmniej napisy do seriali będą :P
<<

nova.nike

Avatar użytkownika

Użytkownik

Posty: 82

Lokalizacja: Poznań

Postdodano 18 maja 2007, o 10:19


Bezsens kompletny :razz:
Ciekawe czy nagrywanie filmów na video czy na dvd z tv też jest zabronione?
I może ktoś mi powie dlaczego ja mam czekać pół wieku jak wreszcie polska tv zdecyduje się na sporowadzenie serialu do polski, po czym umieszczą go o 2 w nocy i w połowie wywalą z ramówki!

PS. Zresztą czy oni jakoś rozróżniają czy ktoś interesuje się newsami czy może chodzi mu np o stare dobre komedie angielskie, np keeping up appearances, allo allo. Chyba to drugie powinno być ogólnie dostępne!
Ostatnio edytowano 18 maja 2007, o 10:35 przez nova.nike, łącznie edytowano 2 razy
<<

alvaro

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 207

Lokalizacja: Ulan Bator

tlen:
alvaro_1987

gadu:
3868267

Postdodano 18 maja 2007, o 11:46


nova.nike napisał(a):Ciekawe czy nagrywanie filmów na video czy na dvd z tv też jest zabronione?

Nie. Zabronione jest rozpowszechnianie i publiczne odtwarzanie.

nova.nike napisał(a):I może ktoś mi powie dlaczego ja mam czekać pół wieku jak wreszcie polska tv zdecyduje się na sporowadzenie serialu do polski, po czym umieszczą go o 2 w nocy i w połowie wywalą z ramówki!

Bo to jest zgodne z prawem. Kwestia sumienia. (tu oczekuje licznych obelg pod moim adresem)

nova.nike napisał(a):PS. Zresztą czy oni jakoś rozróżniają czy ktoś interesuje się newsami czy może chodzi mu np o stare dobre komedie angielskie, np keeping up appearances, allo allo. Chyba to drugie powinno być ogólnie dostępne!

Prawa autorskie odnośnie filmów wygasaja po 70latach...
<<

tlen.exe

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 3265

Postdodano 18 maja 2007, o 12:09


alvaro napisał(a):(tu oczekuje licznych obelg pod moim adresem)


Nie ma co Ciebie obrażać... takie jest prawo i mimo wszystko trzeba go przestrzegać. Gdyby wszyscy przestrzegali, to policja nie miałaby powodów do robienia takich rzeczy jak np zamykanie napisy.org. Z drugiej strony, policja czasem też przesadza i bardzo możliwe że i w tym przypadku.
We Are The World haiti
<<

A-nka

Przyjaciel forum

Posty: 605

Postdodano 18 maja 2007, o 12:19

co za ludzie :/
"The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams"
Następna strona

Link: BBcode: Link: HTML:

Powrót do Wiadomości z kraju i ze świata



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

Grupy społecznościowe

lastfm forumtv

Reklama

ForumTV.pl to największe w Polsce forum ogólnoserialowe dla produkcji zagranicznych. Najwięcej seriali na naszym forum pochodzi z USA, ale nie brak także kanadyjskich czy francuskich produkcji. Podział na kategorie takie jak seriale fantasy, kryminalne, a także coraz częściej poszukiwane: seriale komediowe oraz historyczne zapewnia odnalezienie konkretnego serialu. Również użytkownicy forum przyjdą z pomocą, jeśli szukamy serialu z okresu dzieciństwa, a także zapomnianych produkcji.
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2010, 2011, 2012, 2013 phpBB Group.
Partnerami serwisu są: najlepsze zespoły weselne (Baza najlepszych zespołów weselnych) #
polecane wątki: Aktor Jensen Ackles z serialu Supernatural - koniec świata jest bliski... Hugh Laurie w znakomitej roli dr house. Wybitny aktor Michael C. Hall w roli seryjnego zabójcy - serial Dexter.