Postdodano 1 lip 2009, o 21:47

True Blood - opis serialu

Obrazek


Twórcą serialu jest Alan Ball(twórca kultowego dziś Six Feet Under) jednak pomysłodawczynią i autorką książek, które były inspiracją dla Balla jest Charlaine Harris. Ta amerykańska pisarka w 2001 roku zapoczątkowała cykl The Southern Vampire Mysteries tomem Dead Until Dark(Martwy aż do zmroku), który stanowi podstawę scenariusza dla pierwszego sezonu. Jednak nawet czytelnicy znający pierwszą część będą zaskoczeni po obejrzeniu serialu ponieważ wprowadzono kilka nowych wątków, a niektóre rozbudowano lub spłycone. Akcja serialu True Blood(Czysta krew) rozpoczyna się dwa lata po wynalezieniu przez japończyków syntetycznej krwi przez co wampiry postanowiły ujawnić się światu i zacząć walczyć o równouprawnienie. To właśnie ten zabieg wyróżnia serial z tłumu innych wampirzych produkcji(Buffy, Moonlight, Blood Ties czy nadchodzące Vampire Diary). Jednak ujawnienie się dzieci nocy przyniosło szereg konsekwencji - nie wszyscy przedstawiciele gatunku są z tego zadowoleni co prowadzi do konfliktów z ludźmi. Innym "skutkiem ubocznym" jest pojawienie się na rynku nowego narkotyku V, który jest krwią wampirów i jednocześnie pożądanym towarem. W świecie wykreowanym przez Charlaine Harris pojawiają się również i inne postacie znane z legend, mitów lub posiadające nadprzyrodzone zdolności.

Powyższe fakty są tłem dla serialu, sama akcja skupia się na miasteczku Bon Temps w Louisianie na południu Stanów. Życie mieszkańców jest wręcz sielankowa, a najpopularniejszym miejscem jest pub Sama Merlotte'a(który podkochuje się w Sookie i zarazem skrywa pewną tajemnicę), gdzie kelnerką jest Sookie Stackhouse, główna bohaterka historii. Ma ona 25 lat, jako małe dziecko straciła rodziców, a potem była wychowywana wraz z bratem przez babcię. Jednak nie jest ona typową przedstawicielką społeczności w której żyję. Wyróżnia się z tłumu tym że potrafi słyszeć myśli innych. Ten dar wraz z wybuchowym temperamentem Sookie staje się często przyczyną jej kłopotów, utrudnia nawiązywanie kontaktów towarzyskich i prowadzi do tego że niektórzy biorą ją za wariatkę. Jej najlepszą przyjaciółką jest Tara Thorton której matka jest alkoholiczką. Tara tak jak Sookie ma problemu z ludźmi ponieważ zawsze mówi to co myśli, a to przeważnie prowadzi do konfliktów. Jason Stackhouse jest bratem Sookie, to kobieciarz nie traktujący życia zbyt poważnie, podchodzi sceptycznie do równouprawnienia wampirów. Życie bohaterów zmienia się diametralnie gdy w miasteczku pojawia się Bill Compton, wampir walczący w wojnie secesyjnej. Jego pojawienie się wystawia społeczeństwo na próbę, większość to jego przeciwnicy. Sookie na początku jest zaintrygowana przybyszem ponieważ jest jedyną osobą której myśli nie słyszy. Z czasem rodzi się między nimi uczucie które jest osią napędową serialu. Tak jak seria morderstw, które wstrząsnęły spokojnym Bon Temps... Wraz z rozwojem fabuły poznajemy inne, potężniejsze(lub nie) wampiry, oraz ich świat. Odmienne od tego który kreują w mediach.

Serial jest puszczany na kablówce(HBO) przez co może sobie pozwolić na o wiele więcej niż wtedy gdyby nadawany był na ogólnodostępnej telewizji. Krew i wulgarny język to nikogo nie dziwiąca tutaj codzienność. Kontrowersyjnym elementem są jednak sceny seksu, wśród pewnej grupy widzów jest nawet opinia że True Blood miejscami podchodzi pod serial erotyczny co jest jednak przesadą i nie przeszkodziło to serialowi zgarnąć rzeszy wiernych fanów i uznania krytyków. Premiera 2 sezonu przyciągnęła przed telewizory 3,7 mln widzów co było najlepszym wynikiem dla stacji od dwóch lat, a dokładnie od finału The Sopranos. Jest to zasługa bardzo dobrego pierwszego sezonu. W 2008 roku dwoje aktorów dostało Satelitę: Nelsan Ellis(Lafayette Reynolds) za najlepszą rolę drugoplanową, natomiast Anna Paquin, odtwórczyni Sookie, została uznana najlepszą aktorką w serialu dramatycznym. 2009 rok przyniósł nominację Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru(Saturny) dla Anna Paquin jako najlepsza aktorka w programie telewizyjnym lub serialu i najlepszego serialu telewizji regionalnej. W 2009 roku Anna Paquin zdobyła Złotego Globa(Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym ), a sam serial został nominowany jako najlepszy serial dramatyczny. Te nagrody mówią o klasie True Blood, a opinie krytyków po początkowych odcinkach drugiego sezonu sugerują że i w przyszłym roku serial może liczyć na nagrody.

Dane:
Gatunek – dramat, fantasy, horror
Premiera – 7 września 2008
Stacja – HBO
Nowe epizody – niedziela
Czas odcinka – ok. 60 minut
Liczba epizodów – 2 sezony po 12 odcinków, możliwy trzeci
Twórca – Alan Ball
Producenci – Alan Ball, Gregg Fienberg, Nancy Oliver, Brian Buckner
Muzyka – Nathan Barr i Jace Everett
Główny motyw muzyczny - Bad Thing (Jace Everett)

Występują:
Anna Paquin - Sookie Stackhouse
Ryan Kwanten – Jason Stackhouse
Rutina Wesley – Tara Thornton
Sam Trammell - Sam Merlotte
Stephen Moyer – Bill Compton
Alexander Skarsgard – Eric
Nelsan Ellis – Lafayette Reynolds

Ciekawostki:
- na podstawie serii książek Charlaine Harris The Southern Vampire Mysteries
- po nakręceniu dwóch odcinków rolę Tary po Brook Kerr otrzymała Rutina Wesley przez co trzeba była nakręcić od nowa początkowe odcinki
- serial jest kręcony w Long Beach w Los Angeles oraz Mansfield i Shreveport w Luizjanie
- jeden z plakatów promujących pierwszy sezon(ten na którym widać zakrwawione usta) jest bliźniaczo podobne do plakatu filmu Jennifer's Body z Megan Fox