Popularne wątki w tym miesiącu Kategoria Odwiedzin
Wyniki ankiety - seriale do działu TOP5 TOP5
Seriale, które nie powinny zostać skasowane Forum ogólne
Endometrioza bóle Off-topic 18

ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2007 !!!! » forumTV.pl » Ogłoszenia • seriale forumtv.pl

<<

Guśka

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 456

Lokalizacja: Łódź

Postdodano 20 mar 2007, o 02:02

ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2007 !!!!

Wielkanoc (Pascha) - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie (obok Bożego Narodzenia) upamiętniające śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem.

Niedziela Wielkanocna (nazywana też Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego) to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Niedziela Wielkanocna nie miała początkowo własnej liturgii, gdyż wigilia paschalna przeciągała się do wczesnych godzin porannych. Dopiero kiedy przesunięto obrzędy wigilijne na sobotę rano, Msza Niedzieli Zmartwychwstania stała się w świadomości wiernych główną Mszą świąteczną.
W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest uroczysta rezurekcja (resurrectio łac. oznacza zmartwychwstanie), która swymi tradycjami sięga średniowiecza - mówią o niej księgi liturgiczne z tych czasów.

Po powrocie do domu w gronie rodzinnym zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.
W niektórych regionach np. na Śląsku rodzice chowali w domu, ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami, tzw. zajączkami. Pierwszy dzień świąt tradycyjnie spędza się w domu, w gronie rodzinnym.

Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem ) to drugi dzień świąt Wielkiejnocy.
W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.

Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych np: pisanki, święcone, śmigus-dyngus, dziady śmigustne, z kurkiem po dyngusie i wiele innych.
[center]Obrazek [/center]

[center]Z okazji zbliżających się Świąt
składam Wszystkim Forumowiczom
wiosenne życzenia,
aby w czas Święta Paschy w
Waszych sercach, rodzinach
i domach zagościła radość,
spokój i wielka nadzieja
odradzającego się życia.
[/center]
Ostatnio edytowano 20 mar 2007, o 02:05 przez Guśka, łącznie edytowano 1 raz
Jak feniks z popiołu wstanę Odrodzę się By wnieść w twoje życie zamęt......
Obrazek
Obrazek
http://zibi.blogabet.com/
<<

kanon

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 205

Lokalizacja: Toruń

Postdodano 20 mar 2007, o 10:10


taaa, dołączam się do życzeń ale osobiście uważam że to kolejne nudne święto w które trzeba iść do kościoła i to wszystko ;D
<<

HeroSHI

Postdodano 20 mar 2007, o 17:07


Heh, ja po raz pierwszy nie będę obchodziła Wielkanocy... ale mazurka mogę zjeść ;D
<<

dorcik88

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 291

Lokalizacja: Białystok

Postdodano 20 mar 2007, o 17:25


Ehh no no:P Ta:D ...z kazdym rokiem Święta Wielkanocne są coraz bardziej nudne....nic sie nie dzieje.....:P Siedzieć z Tymi staruchami :hah: :P najlepsze to chyba z tego jest malowanie jajek :D i to że wolne Dni :D
<<

HeroSHI

Postdodano 20 mar 2007, o 20:41


Taa :D chociaż jakoś w tym roku i tak nie będzie się można normalnie wyluzować :/

Mojemu młodszemu bratu nie chce się już tradycyjnie malować jajek, tylko kupuje jakieś folie, które owijają się naokoło jajka po włożeniu do wrzątku :D :what:
<<

Connie

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 109

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 20 mar 2007, o 20:47


HeroSHI napisał(a):kupuje jakieś folie, które owijają się naokoło jajka po włożeniu do wrzątku

Też tak robie ^^

Święta... Najlepsze w nich jest to, że będzie wolne. :D Ale wogóle lubie wszsytkie świeta. Fajnie jest. xD
<<

HeroSHI

Postdodano 20 mar 2007, o 20:57


No może i w tym wieku możesz je jeszcze lubić... :] by the way, jesteś w wieku my bro :] pzdr dla ciebie connie :hug:

Chyba po 8nastece wszystkie religijne święta tracą swoją... :D niewinność ;D
Ostatnio edytowano 20 mar 2007, o 20:58 przez HeroSHI, łącznie edytowano 1 raz
<<

Guśka

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 456

Lokalizacja: Łódź

Postdodano 21 mar 2007, o 01:53


HeroSHI napisał(a):Chyba po 8nastece wszystkie religijne święta tracą swoją... :D niewinność ;D

Ale pózniej jak ma się swoje rodziny dzieci Święta znów odzyskują swój urok bo trzeba tę tradycje przekazywać dalej i to jest w tym wszystkim cudowne :)

A i zapomnieliście o Lanym Poniedziałku w ten dzień można "poszaleć" ;D
Jak feniks z popiołu wstanę Odrodzę się By wnieść w twoje życie zamęt......
Obrazek
Obrazek
http://zibi.blogabet.com/
<<

Cya

Przyjaciel forum

Posty: 1126

Lokalizacja: Święty gród lub DC

Postdodano 21 mar 2007, o 13:56


ja nie wiem ale święta Wielkanocne jakoś nigdy nie były dla mnie 'ważne' chyba dla tego że jestem jednym z tych materialistów których jest pełno ;) i jedynym dobrym pożytkiem że są święta było dla mnie to że jest wolne od szkoły no i oczywiście dobra zabawa w lany poniedziałek ale pod warunkiem że jechałem na wieś bo rzeka była blisko :P
<<

dorcik88

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 291

Lokalizacja: Białystok

Postdodano 21 mar 2007, o 15:47


hehe własnie co do lanego poniedziałku to od 3lat nic sie zabardzo nie dzieje oprócz dzieciaków ok 5-10 lat biegajacych z buteleczkami a tako ze starszych to juz nikt sie nie oblewa;/ :P
<<

Cya

Przyjaciel forum

Posty: 1126

Lokalizacja: Święty gród lub DC

Postdodano 21 mar 2007, o 15:56


ee... to ja mam spoko znajomych z którymi można się dobrze bawić szczególnie w lany poniedziałek jak jeździliśmy do mnie na działkę [blisko rzeka :P ] bo mimo że ktoś był prawie suchutki to i tak sie wskoczyło do rzeczki i już się nie było hihi
<<

sufer

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 975

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 22 mar 2007, o 12:42


Święta Wielkanocne .... nie mam do nich jakiegoś specyjalnego stosunku, poprostu trochę więcej wolnego i mozna się poobijać.
<<

dorcik88

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 291

Lokalizacja: Białystok

Postdodano 22 mar 2007, o 19:39


Cya napisał(a):ee... to ja mam spoko znajomych z którymi można .....
niom to masz fajnie :) ja to w tym roku chyba sama sie obleje albo tak jak w tamtym Ojciec jak spałam :hah:
<<

Guśka

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 456

Lokalizacja: Łódź

Postdodano 23 mar 2007, o 01:43


Ja lubię święta, te całe przygotowania do rodzinnego wyjścia ze święconką i do obiadu.Gotowanie szykowanie sprzątanie wprost uwielbiam te całe przygotowania do Świąt.
I te spotkania rodzinne.Jakoś Święta są dla mnie dniem specjalnym i typowo rodzinnym.
Nawet wyjście do Kościoła jest dla mnie czymś wyjątkowym :) Chcę to wszystko przekazać mojemu synkowi więc chyba dlatego jestem taką tradycjonalistką :P
Jak feniks z popiołu wstanę Odrodzę się By wnieść w twoje życie zamęt......
Obrazek
Obrazek
http://zibi.blogabet.com/
<<

henet

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 410

Lokalizacja: Szczecin

Postdodano 23 mar 2007, o 03:05


U mnie na święta zjeżdża się połowa rodziny więc więcej szumu niż odpoczynku. Ale za to w lany poniedziałek można się wyżyć :)
So?
<<

Connie

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 109

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 23 mar 2007, o 14:08


HeroSHI napisał(a):by the way, jesteś w wieku my bro

Toś mnie pocieszyła ^^

HeroSHI napisał(a):pzdr dla ciebie connie :hug:

Dziekuję i nawzajem :)

Guska napisał(a):sprzątanie wprost uwielbiam

Eh, najgorsze w świętach jest to sprzątanie... Potem nic nie mogę znaleźć. ^^

[ Dodano: 2007-03-23, 13:10 ]
henet napisał(a):za to w lany poniedziałek można się wyżyć

Yea, zawsze jestem cała mokra po wojnie z moim bratem xD
<<

dorcik88

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 291

Lokalizacja: Białystok

Postdodano 23 mar 2007, o 14:20


nie no kurde patrze tylko ja bede sama Świętować :D :P haha
<<

Guśka

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 456

Lokalizacja: Łódź

Postdodano 23 mar 2007, o 15:21

UUU Nie można być samemu w takim radosnym dniu.Wyślę Ci e-kartkę abyś nie czuła się samotna :D
Jak feniks z popiołu wstanę Odrodzę się By wnieść w twoje życie zamęt......
Obrazek
Obrazek
http://zibi.blogabet.com/

 


  • Podobne tematy do ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2007 !!!!
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
Link: BBcode: Link: HTML:

Powrót do Archiwum



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

Grupy społecznościowe

lastfm forumtv

Reklama

ForumTV.pl to największe w Polsce forum ogólnoserialowe dla produkcji zagranicznych. Najwięcej seriali na naszym forum pochodzi z USA, ale nie brak także kanadyjskich czy francuskich produkcji. Podział na kategorie takie jak seriale fantasy, kryminalne, a także coraz częściej poszukiwane: seriale komediowe oraz historyczne zapewnia odnalezienie konkretnego serialu. Również użytkownicy forum przyjdą z pomocą, jeśli szukamy serialu z okresu dzieciństwa, a także zapomnianych produkcji.
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2010, 2011, 2012, 2013 phpBB Group.
Partnerami serwisu są: najlepsze zespoły weselne (Baza najlepszych zespołów weselnych) #
polecane wątki: Aktor Jensen Ackles z serialu Supernatural - koniec świata jest bliski... Hugh Laurie w znakomitej roli dr house. Wybitny aktor Michael C. Hall w roli seryjnego zabójcy - serial Dexter.