Popularne wątki w tym miesiącu Kategoria Odwiedzin
Wyniki ankiety - seriale do działu TOP5 TOP5
Seriale, które nie powinny zostać skasowane Forum ogólne

Paktofonika » Off-topic » O nas, inne & off-topic • seriale forumtv.pl

Co lubimy słuchać, opinie, recenzje

<<

magik

Przyjaciel forum

Posty: 273

Postdodano 17 gru 2006, o 13:16

Paktofonika

Paktofonika
Obrazek

Piotr „Magik” Łuszcz (Mag Magik I, Zmazik, Neo, Psychotata) (ur. 18 marca 1978 w Katowicach, zm. 26 grudnia 2000)
Wojciech Alszer (Fokusmok, Fokus, Fo, Fikus) (ur. 1980 w Katowicach)
Sebastian Salbert (Rahim, Rah, Straho, Rahuene, Pachwin)

Dorobek muzyczny

* Ja to ja (singel) 2000
* Kinematografia (album) 2000
* Jestem bogiem (singel) 2001
* Jestem bogiem/Chwile ulotne (winyl) 2001
* Archiwum kinematografii (album) 2002
* Archiwum kinematografii (winyl)
* Pożegnalny koncert Paktofoniki (DVD/VHS) 2004

Nagrody

* Fryderyk za album hiphopowy Kinematografia
* Złota Płyta za Kinematografię
* „Magazynek” – wyróżnienie specjalne
* Paszport „Polityki”, nominacja w kategorii Album Roku – Kinematografia

Historia

Powstanie zespołu wiąże się z rozłamem wewnątrz zespołu Kaliber 44 - podczas nagrywania drugiej płyty, W 63 minuty dookoła świata, odszedł z niego Magik. W tym samym czasie Rahim opuścił zespół 3xKlan. Niedługo potem, jeszcze w 1998 roku założona została Paktofonika. Zespół początkowo istniał jako formacja pół-amatorska.

Pierwsze piosenki zespołu powstały w październiku 1998 (Priorytety, Ja to Ja, Gdyby). Następnie do Paktofoniki dołączył dj Bambus (scratche), oraz Sot (beatbox). Wiosną roku 2000 zespół podpisał kontrakt muzyczny z wytwórnią Gigant Records. W wakacje tego roku, grupa spędziła w Witten (Niemcy), gdzie nagrali kawałek 2 Kilo z niemieckimi artystami. W tym samym roku, 18 grudnia ukazała się pierwsza płyta zespołu, zatytułowana Kinematografia, zawierająca 16 utworów. Największymi przebojami Paktofoniki były utwory Chwile ulotne i Jestem bogiem. W utworze Jestem bogiem znajduje się fragment rozmowy telefonicznej z Radia Maryja, znany jako Trzy słowa do ojca prowadzącego. Na płycie gościnnie wystąpił m.in. Gutek

W osiem dni po wydaniu płyty, 26 grudnia o godzinie 6:15 wyskakując z dziewiątego piętra popełnił samobójstwo Magik. Po jego śmierci zespół przez pewien czas kontynuował działalność koncertową, puszczając fragmenty wykonywane przez Magika ze ścieżki dźwiękowej. Po pewnym czasie działalność została zawieszona przez Rahima i Fokusa na rzecz innych projektów.

W roku 2001 fragment utworu Ja to ja, śpiewany gościnnie przez Piotra "Gutka" Gutkowskiego, znalazł się w telewizyjnej reklamie lodów. Odbyło się to bez zgody zespołu, lecz w porozumieniu z wydawnictwem Gigant Records.

Niedługo potem zostaje wydana (w wersji CD oraz winylowej) płyta EP Jestem bogiem, wzbogacona o 3 utwory z pierwszej płyty oraz 5 remiksów i teledysk (w wersji CD).

W kwietniu roku 2002 zespół zostaje nagrodzony Fryderykiem za najlepszy album hiphopowy w roku 2001, jednak w późniejszych komenatarzach grupa lekceważyła znaczenie tej nagrody.

25 września 2002 została wydana druga, pożegnalna płyta zespołu - Archiwum Kinematografii. Zawiera ona piosenki zarejestrowane podczas sesji nagraniowej do pierwszej płyty oraz partie dograne później, bez udziału Magika. Kilka miesięcy później, wiosną 2003 zespół ogłosił zakończenie działalności.

29 grudnia 2003 roku zespół zagrał pożegnalny koncert w Spodku w Katowicach. Wraz z biletami uczestnicy koncertu otrzymywali płytę z utworami zespołu. Wydano także relację z koncertu w formie DVD i VHS.

Rahim i Fokus kontynuują działalność artystyczną m.in. w projektach PFK Kompany i Pokahontaz.

Charakterystyczny styl zespołu oraz postać Magika i okoliczności jego śmierci powodują, że zespół bywa określany mianem kultowego.
<<

sufer

Avatar użytkownika

Przyjaciel forum

Posty: 975

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 17 gru 2006, o 13:26


Świetny opis, uwielbiam album Kinematografia, a takie kawałki jak jestem bogiem, priorytety czy chwile ulotne uwielbiam i ciągle mam je na swojej playliscie.
<<

żółwik

Avatar użytkownika

Użytkownik

Posty: 68

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 18 gru 2006, o 00:23


magik świetny zespół wybrałeś... :)
To prawdziwa legenda... :)
Zgadzam się z Toba sufer album "Kinematografia" to świetny album,
bardzo mi się podoba... ;)
"Ciało liczb zespolonych, jest algebraicznie domknięte"- zasadnicze twierdzenie algebry

STAL-przetworzony plastycznie stop Fe z C o zawartości C do 2,11%
<<

agata poison

Avatar użytkownika

Użytkownik

Posty: 27

Lokalizacja: z kieszeni

Postdodano 5 sty 2007, o 11:50


Wydze Magyk, ze lubysz słuchać swojego ymyennyka... ;)
nie pytaj, co do tego, bo to nikt nie wie tego.
<<

magik

Przyjaciel forum

Posty: 273

Postdodano 7 sty 2007, o 19:51


agata poison napisał(a):Wydze Magyk, ze lubysz słuchać swojego ymyennyka... ;)


To nie jest mój ymyennyka(jak to nazwałaś) tylko ja jestem jego
<<

agata poison

Avatar użytkownika

Użytkownik

Posty: 27

Lokalizacja: z kieszeni

Postdodano 7 sty 2007, o 20:02


Tylko, że Ty masz jak widze 20 lat a Zmazik miał by dzisiaj 29 :faint: . Czyli wyprzedził Cię o kilka latek i z pewnością On pierwszy "był Magikiem" :roll: .
nie pytaj, co do tego, bo to nikt nie wie tego.
<<

magik

Przyjaciel forum

Posty: 273

Postdodano 7 sty 2007, o 20:10


No przecież napisałem że ja jestem jego imiennikiem czyli wziąłem sobie nick od jego ksywy :]
<<

agata poison

Avatar użytkownika

Użytkownik

Posty: 27

Lokalizacja: z kieszeni

Postdodano 7 sty 2007, o 20:13


to się nazywa pomieszanie z poplątaniem :hihi:
nie pytaj, co do tego, bo to nikt nie wie tego.
<<

turek

Użytkownik

Posty: 15

Lokalizacja: Kraków

Postdodano 19 sty 2007, o 16:07


Jedyny squad HH ktory toleruje ... no i jescze Abradab i Łona :) bo inne to totaly shit :P
<<

agata poison

Avatar użytkownika

Użytkownik

Posty: 27

Lokalizacja: z kieszeni

Postdodano 21 sty 2007, o 18:33


A za co lubisz Abra daba?
nie pytaj, co do tego, bo to nikt nie wie tego.
<<

reddrag0n

Nowy użytkownik

Posty: 7

Postdodano 24 sty 2007, o 23:53


turek napisał(a):Jedyny squad HH ktory toleruje ... no i jescze Abradab i Łona :) bo inne to totaly shit :P


Ciekawe czy to ostatnie zdanie wynika z braku osłuchania czy ignorancji? :medit:
[center]http://www.reddrag0n.neostrada.pl | Wymiana mp3
Obrazek[/center]
<<

glam_star

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 272

Lokalizacja: Babińskiego

Ulubiony serial:
True Blood

Postdodano 26 lut 2007, o 13:55


Paktofonika przyczyniła się do tego, że poznałam polski hip hop :)
.
<<

tlen.exe

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 3265

Postdodano 4 cze 2007, o 22:40


Mimo tego że polski hip hop spada w dół to ja nadal utrzymuje się przy Paktofonice, tylko dzięki niej i jeszcze jednemu wykonawcy wierze w polskich raperów i wierze że nie wszyscy są łysymi przygłupami, bez obrazy. ;)
We Are The World haiti
<<

dorcik88

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 291

Lokalizacja: Białystok

Postdodano 7 cze 2007, o 17:14


kiedyś lubiłam bardzo paktofonike jeden z naj składów ,ale po odejsciu magika i po tej smutnej piosence + i - przstałam słuchać... oficjalnie nie interesuje sie juz prawie hip hopem a napwno nie polskim :)
<<

doggy1988

Użytkownik

Posty: 23

Postdodano 13 wrz 2009, o 23:18

Re: Paktofonika


Hmm... bardzo ciekawe posty wyżej widzę. Ja też muszę przyznać, że moja przygoda z hip-hopem w Polsce zaczęła się m.in od Paktofoniki, a dokładniej od utworu znanego chyba każdemu młodemu człowiekowi w tym kraju - Jestem bogiem. Drugim był kawałek Fenomen - Sensacja. Ale to teraz nie istotne. Paktofonika w historii polskiego rapu zostawiła ogromny ślad, szkoda tylko, że zabrakło Magika [*], a po tych wydarzeniach to już nie było to samo i w sumie dobrze, że Fokus i Rah zakończyli działanie pod szyldem Paktofoniki. Ale słuchając ich twórczości jako małolat jakby odpływałem. Te słowa, bity, po prostu majstersztyk. Przede wszystkim to było oderwanie od rzeczywistości. Może nie wszyscy to zrozumieją, ale tak było. Płyta Kinematografia to klasyk, który powinien stać na półce w pokoju każdego Polaka. Ta płyta nie tylko uczy i wyjaśnia pewnie sprawy, ale też zmusza do refleksji. Za to najbardziej szanuję ten skład.

Teraz dwaj pozostali członkowie kontynuują karierę, jednak już na drodze solowej. Produkcja Rahima - Eksperyment Psycho spodobała mi się, jednak późniejsza Alfa i Omega Fokusa już nie. Ale to każdy sam oceni, każdy ma własne poglądy. Jednak Paktofonika to Paktofonika - dla mnie klasyk i fundament polskiego rapu.
<<

lozon

Użytkownik

Posty: 11

Postdodano 16 wrz 2009, o 14:41

Re: Paktofonika


Paktofonika jak większość kultowych (myślę, że można użyć tego słowa), za szybko zakończyła swoją działalność. Nagła śmierć i koniec... Ja chciałbym zaznaczyć komentarz, który jest (chyba) jednym z pierwszych, jakie w ten sposób przekazał nam Fokus - o śmierci Magika wspomina w piosence Przetrwasz z O.S.T.R.em, jeśli ktoś nie słyszał to polecam, szczególnie zwrotkę Fokusa ...

------------------
składki oc
"Czy jeszcze pamiętasz, że zostałeś stworzony do radości"?
<<

analena

Nowy użytkownik

Posty: 6

Ulubiony serial:
pit bull

Postdodano 20 lut 2010, o 12:27

Odp: Paktofonika


pfk jeden z moich ulubionych skladwo od najmlodszych lat lubilam
<<

MiNiUuUcHnA

Avatar użytkownika

Nowy użytkownik

Posty: 1

Lokalizacja: Rzeszów

gadu:
4266365

Postdodano 19 wrz 2010, o 18:14

Odp: Paktofonika

Najlepszy zespół hip-hopowy w Polsce ; > wraz z Kalibrem .
To Paktofonika zapoczątkowała prawdziwy hip-hop w Polsce . Oglądałam wiele filmów na ich temat . Pamiętam ze ktoś bardzo znany tylko nie pamiętam kto ; ( wypowiadał się na temat PKF . Powiedział , że z wszystkich zespołów jakich polskich słyszał to Paktofonika dawała dobry hip-hop . Pierwszą piosenką jaką słyszałam była "Jestem Bogiem" i do tej pory jej słucham mam ją jako nawet dzwonek w telefonie .
Praktycznie każdą ich piosenkę znam na pamięć .
Nikt nie pobije ich , aa mój ulubieniec Magik , szkoda ze nie żyje. ;/
hip-hop , reggae . <3

Link: BBcode: Link: HTML:

Powrót do Muzyka



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

Grupy społecznościowe

lastfm forumtv

Reklama

ForumTV.pl to największe w Polsce forum ogólnoserialowe dla produkcji zagranicznych. Najwięcej seriali na naszym forum pochodzi z USA, ale nie brak także kanadyjskich czy francuskich produkcji. Podział na kategorie takie jak seriale fantasy, kryminalne, a także coraz częściej poszukiwane: seriale komediowe oraz historyczne zapewnia odnalezienie konkretnego serialu. Również użytkownicy forum przyjdą z pomocą, jeśli szukamy serialu z okresu dzieciństwa, a także zapomnianych produkcji.
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2010, 2011, 2012, 2013 phpBB Group.
Partnerami serwisu są: najlepsze zespoły weselne (Baza najlepszych zespołów weselnych) #
polecane wątki: Aktor Jensen Ackles z serialu Supernatural - koniec świata jest bliski... Hugh Laurie w znakomitej roli dr house. Wybitny aktor Michael C. Hall w roli seryjnego zabójcy - serial Dexter.