Popularne wątki w tym miesiącu Kategoria Odwiedzin
Wyniki ankiety - seriale do działu TOP5 TOP5
Seriale, które nie powinny zostać skasowane Forum ogólne
Endometrioza bóle Off-topic 50

Co drugi młody Polak studiuje » Off-topic » O nas, inne & off-topic • seriale forumtv.pl

Najnowsze informacje o tym co się dzieje w Polsce i na świecie

<<

Taifun

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 2211

Ulubiony serial:
Game of Thrones

Postdodano 17 sty 2011, o 17:04

Co drugi młody Polak studiuje

Polska młodzież wkracza na rynek pracy później od europejskich rówieśników. Według najnowszych danych Eurostat, w 2007 roku wiek, w którym na rynku pracy znajdował się przynajmniej co drugi młody Polak, wyniósł 22 lata. Średnia dla całej Unii Europejskiej była o dwa lata niższa, a w porównaniu z liderami rankingu pozostawaliśmy nawet o siedem lat do tyłu.

Kraje, w których pierwszą pracę podejmowano najwcześniej, to: Irlandia, Dania i Holandia. Z wynikiem 22 wiosen polska młodzież ulokowała się niemal na końcu stawki. Start na rynku pracy następował później jedynie w pięciu państwach. Polska znalazła się także w gronie krajów, w których debiut zawodowy następuje coraz później. O ile w stosunku do 2000 roku wskaźnik dla całej Unii Europejskiej nie uległ zmianie, o tyle w Polsce wzrósł o rok. Czym tłumaczyć „ociąganie się” polskiej młodzieży? Pierwszy powód to wydłużający się czas nauki. Większość młodych Polaków decyduje się na kontynuowanie edukacji na studiach wyższych. Najczęściej rezygnują przy tym z pracy i to nawet wtedy, gdy studiują wieczorowo lub zaocznie. Czas studenckiej beztroski wydłużają dodatkowo adaptowane do polskich warunków praktyki z Europy Zachodniej. Coraz większą popularnością cieszy się w naszym kraju tzw. gap year, rozdzielający czas studiów od pełnoetatowej pracy. Zniechęcają także dość restrykcyjne przepisy. Przed 16. rokiem życia można pracować jedynie na rzecz podmiotów prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Podpisanie umowy poprzedza szereg formalności. Mniej obostrzeń dotyczy zatrudniania tych, którzy ukończyli 16 lat. Po uzyskaniu zgody Państwowej Inspekcji Pracy mogą oni wykonywać tzw. pracę lekką, która nie powinna kolidować z wywiązywaniem się przez nastolatka z obowiązku szkolnego. W praktyce oznacza to niższy tygodniowy wymiar czasu pracy. W okresie wakacji jest to maksymalnie 35 godzin w tygodniu. W czasie roku szkolnego – nie więcej niż 12 godzin.


źródło: http://praca.wp.pl/title,Europejczycy-p ... anica.html , kontestacja

Co sądzicie o studiowaniu, uważacie to, za swój obowiązek czy przedłużenie nauki i beztroskiego czasu?
Obrazek
<<

patrynia

Użytkownik

Posty: 18

Lokalizacja: Wrocław

Ulubiony serial:
supernatural, fringe

gadu:
1016637

Postdodano 28 lip 2011, o 09:38

Odp: Co drugi młody Polak studiuje


Ja nie kłamiąc powiem, że studia to było dla mnie przedłużenie młodości bo po studiach to już tylko arbeit i arbeit prawie do śmierci. Teraz żałuję i uważam, że studenci studiów zaocznych mają lepszą sytuację na rynku pracy.
"kochał tą kobietę, ale miał dość małżeństwa. potrzebował silnych emocji: w miłości, w pracy, we wszystkim co robił.Żył jak najintensywniej, jak gdyby wbrew naturze, która domagała się odpoczynku"

Obrazek
<<

k9890

Nowy użytkownik

Posty: 2

Postdodano 23 kwi 2013, o 21:19

Odp: Co drugi młody Polak studiuje


No i co z tego, że co drugi studiuje. Jak większość robi to bo tak trzeba, bez żadnego pomysłu na siebie. Ja byłem na trudnym kierunku technicznym, na roku ponad 200 osób. Większość nie miała o niczym pojęcia, do końca dotrwało 20, ale w prywatnej szkole pewnie by się większość przepchała.
<<

TomekSzymek

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 348

Postdodano 23 kwi 2013, o 21:44

Re: Odp: Co drugi młody Polak studiuje


k9890 napisał(a):No i co z tego, że co drugi studiuje. Jak większość robi to bo tak trzeba, bez żadnego pomysłu na siebie. Ja byłem na trudnym kierunku technicznym, na roku ponad 200 osób. Większość nie miała o niczym pojęcia, do końca dotrwało 20, ale w prywatnej szkole pewnie by się większość przepchała.


News napisany w styczniu 2011, także ponad 2 lata temu. Nie wiem, czy warto teraz na ten temat dyskutować... Dane pewnie się pozmieniały.
<<

gosiabidulka

Nowy użytkownik

Posty: 1

Ulubiony serial:
Brzydula

gadu:
454878

Postdodano 24 kwi 2013, o 15:52

Odp: Co drugi młody Polak studiuje


Tak czy siak według mnie jest kryzys w szkolnictwie wyższym. Coraz mnie osób idzie na studia.
Dietetyka i odchudzanie kobiet we wrocławskich serialach przerasta już wszystko!
<<

Taifun

Avatar użytkownika

Administrator

Posty: 2211

Ulubiony serial:
Game of Thrones

Postdodano 24 kwi 2013, o 17:31

Re: Odp: Co drugi młody Polak studiuje


TomekSzymek napisał(a):News napisany w styczniu 2011, także ponad 2 lata temu. Nie wiem, czy warto teraz na ten temat dyskutować... Dane pewnie się pozmieniały.

Nadal jest to aktualne, ale pojawia się lekki trend w ukierunkowaniu na konkretny zawód.
Nadal ktoś kto nie ma studiów jest traktowany jako ktoś gorszy, albo przynajmniej tak się czuje.
W pierwszej lepszej książce do psychologii znajdzie się motyw psychologii tłumu i jest to skomplikowane zjawisko, dlaczego większość decyduje się na studia.
Obrazek
<<

TomekSzymek

Avatar użytkownika

Oglądam seriale

Posty: 348

Postdodano 24 kwi 2013, o 20:30

Odp: Co drugi młody Polak studiuje


Same trendy na konkretny zawód były chyba zawsze. Najpierw wszyscy szli na prawo, potem na architekturę, a teraz coraz więcej ludzi chodzi na zarządzanie i ogólnie kierunki ekonomiczne.
A ktoś bez studiów jest traktowany po prostu jako mniej wykształcony. W pewnym sensie jest to w miarę oczywiste, chociaż bywały przypadki, że ludzie osiągali sukces bez zdanej matury. Jednak to są jakieś szczególne przypadki, a studia mimo wszystko się przydają.

 


  • Podobne tematy do Co drugi młody Polak studiuje
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
Link: BBcode: Link: HTML:

Powrót do Wiadomości z kraju i ze świata



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

Grupy społecznościowe

lastfm forumtv

Reklama

ForumTV.pl to największe w Polsce forum ogólnoserialowe dla produkcji zagranicznych. Najwięcej seriali na naszym forum pochodzi z USA, ale nie brak także kanadyjskich czy francuskich produkcji. Podział na kategorie takie jak seriale fantasy, kryminalne, a także coraz częściej poszukiwane: seriale komediowe oraz historyczne zapewnia odnalezienie konkretnego serialu. Również użytkownicy forum przyjdą z pomocą, jeśli szukamy serialu z okresu dzieciństwa, a także zapomnianych produkcji.
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2010, 2011, 2012, 2013 phpBB Group.
Partnerami serwisu są: najlepsze zespoły weselne (Baza najlepszych zespołów weselnych) #
polecane wątki: Aktor Jensen Ackles z serialu Supernatural - koniec świata jest bliski... Hugh Laurie w znakomitej roli dr house. Wybitny aktor Michael C. Hall w roli seryjnego zabójcy - serial Dexter.